(okolí měst Orlová, Karviná, Bludovice, Slezská Ostrava, okolí Hukvald i části Frýdecka)
Lidová kultura se formovala na Těšínsku po mnoha staletí. Lidový oděv – kroj je jedním z mnoha prvků, které určovaly charakter regionu a jeho kultury. V nížinné části Těšínska to byly kroje těšínský a orlovský, ve výše položených oblastech Beskyd kroj goralský. Zvláštností je městský kroj jablunkovský, který byl výsadním oděvem bohatých jablunkovských měšťanů.
Ženský kroj
RUKÁVCE – Vrchní vyšívaná košilka (kabotek) byla ušita z jemného bílého plátna a měla nepříliš nabírané rukávky, které se zdrhovaly tkanicí. Zdobena byla jemnými rostlinnými motivy vyšívanými dírkovou, zoubkovou a plochou technikou. Později výšivky nahradila úzká paličkovaná krajka. U krku byla košilka zdobena nízkým stojáčkem, ukončeným všitou nabíranou úzkou krajkou.. Na předním díle byla košilka naskládána po obou stranách do úzkých sámků, zapínala se na drobné knoflíčky.
SPODNICE – Ženy měly jako své spodní prádlo dlouhou rovnou košili se dvěma ramínky (ťasnochu), vyšívanou zoubky a až 3 bílé plátěné, hodně nabírané a silně škrobené spodnice zdobené paličkovanou krajkou.
SUKNĚ – Sukně (leknice) byly dlouhé až ke kotníkům, v pase bohatě řasené, spojené s měkkým živůtkem (lajbikem), který byl ušit ze stejné látky.
ZÁSTĚRY – Zástěra (fortuch) přikrývala přední rozparek. Původně byla z odlišného materiálu, později ze stejného jako sukně a živůtek. Původní látkou, ze které byl ušit živůtek, sukně a zástěra, býval brokát nebo atlas – s podélnými pruhy (legami). Jeden pruh byl vždy jednobarevný (skořicový, starorůžový, zelený…) a druhý, světle krémový, byl vyšit květinovým ornamentem. Ve druhé polovině 19. století se objevuje mladší typ orlovského kroje. Živůtek již není sešit se sukní, je ze sametu, zdoben stuhou a leknice je bílá s tištěným nebo vetkávaným květinovým vzorem.
ŠÁTKY – Přes ramena si ženy dávaly bílý vyšívaný šátek o rozměru 110 x 110 cm složený do trojúhelníku. Materiálem na šátek byl buď batist (šatka bjolo) vyšívaný stahovací technikou ornamentem bílé výšivky, nebo jemný tyl (šatka grunšpicovo). Základem výšivky na tyl je řetízkový steh vyšívaný háčkem (technika tzv. křivé jehly). Ornamentem byl téměř vždy rostlinný motiv, komponovaný do kruhu nebo podélných celků, někdy v kombinaci s vyšitým srdcem. Tyto ornamenty se objevovaly také na tylových čepcích.
KABÁTKY – Pro chladnější počasí si ženy oblékaly kabátky (jakle), často ušité ze stejné látky jako živůtek, sukně a zástěra, v zimě kožíšky nebo vlňáky (hacky), tj. vlněné šátky s třásněmi.
ÚPRAVA HLAVY – Nad čelem si ženy rozdělovaly vlasy pěšinkou (přyndiolem). Svobodné dívky si splétaly jeden cop (varkoč) volně splývající na záda a zdobený stuhou zavázanou na mašli s volnými konci stejně dlouhými jako leknica. Vdané ženy si 2 copy obtáčely kolem hlavy a přikrývaly je tylovým čepcem, pro všední nošení jen s vyšívanou čelní krajkou (čopka ulizlo), pro sváteční příležitosti byl čepec bohatě zdoben ještě flitry a krajkami (čopka rulkovano).
STUHY – Na Orlovsku ženy jako jediné v regionu Těšínského Slezska nenosily přes čepec plenu, a proto jej v týle zdobily stuhou tak, jako svobodná děvčata cop. Užší stuhou stejné barvy (nejčastěji modré, červené, žluté) také zdobily rukávky a další dlouhou širokou stuhu vázaly do pasu, vpředu do mašle. Přes kabátek se stuha vázala mašlí dozadu.
PUNČOCHY A BOTY – Na nohou nosily ženy bílé vzorované punčochy pletené na jehlicích (drutach). Vysoké, šněrovací boty s podpatkem byly ušity z jemné kůže a černé látky – brynelu (brynelki), někdy byly bíle vyšívané.
SVATBA – Nevěsta nosila bílý svrchní kroj potištěn drobnými modrými nebo zelenými květy. Ke kroji bílé stuhy. Vlasy měla hladce učesány do dvou copů, na ně si kladla věnec z myrty a bílých květů (prynty). Protože věnec byl dlouhý, kladl se vepředu na hlavu a splýval upevněn po obou copech až dolů. Družičky nosily sukně s růžovým potiskem, růžovými stuhami a na hlavu si kladly věnec z myrty, růžových květů a lesklých ozdob. Cop měly jen jeden. Ženich a družbové si oblékali sváteční kroj. Voničku zdobenou květy a ovšem si připevňovali na klobouk, ženich bílou a družbové růžovou dlouhou stuhou.
Mužský kroj
Muži nosili bílou košili z plátna vpředu do poloviny hrudníku se sámkováním a zapínáním na knoflíčky, přehnutým límcem a širokými, hustě nabíranými rukávy do manžety. Na krku hedvábný nebo kašmírový šátek uvázaný na uzel. Svrchní oděv byl ušit ze sukna tmavě modré barvy, kalhoty (galaty), dlouhé až ke kotníkům, se zastrkávaly do vysokých bot (poloki). Vestu (brunclek) zdobila řada kovových knoflíků a kabátek (špencr) byl podšit károvanou podšívkou. Na hlavě měli malé měkké filcové klobouky zdobené černou stuhou. Při slavnostních příležitostech svůj oděv doplňovali dlouhými límcovými plášti (plošť).